Ładowanie...

Poradnik Inwestora

Strona główna / Poradnik Inwestora / Prawidłowy montaż wyznacznikiem bezawaryjnego działania stolarki.

Opublikowano 2024-05-25

Prawidłowy montaż wyznacznikiem bezawaryjnego działania stolarki.


Aby móc zrozumień na jakie siły fizyczne obciążone jest okno, najpierw musimy zadać sobie pytanie: Co to jest okno? 

Okno jest to wyrób budowlany do zamykania otworu w ścianie, dla którego poziom zbadanych właściwości użytkowych jest całkowicie zgodny lub lepszy od poziomu oczekiwanego i wymaganego przez użytkownika oraz właściwe przepisy krajowe.

Po instalacji okna w otworze, staje się ono przezroczystą częścią przegrody i siłą rzeczy będzie pełnić podobne funkcje, co sama przegroda, ale również będzie podlegać tym samym obciążeniom pochodzącym od sił na nią oddziałujących.

Na jakie obciążenia narażone jest okno?

Tak jak widzimy na załączonym obrazku, okna podatne są na działanie nie tylko sił zewnętrznych takich jak parcie i ssanie wiatru, promieniwania UV, różnych temperatur, hałasu czy wody opadowej, jak i wewnętrznych takich jak użytkowanie, temperatura wewnątrz, wilgotność czy wentylacja i cyrkulacja powietrza, ale również na ruchy konstrukcji, własnego ciężaru oraz rozszerzalności liniowej.

 !  Mocowanie okien i drzwi zewnętrznych musi przenosić wszystkie siły działające na element konstrukcyjny w sposób bezpieczny na ścianę nośną i fundament  

Dlatego właśnie, tak ważny jest montaż stolarki przez doświadczonych monterów. Posiadana wiedza z zakresu budownictwa, fizyki i właściwości użytkowych pozwala na dobranie odpowiednich produktów oraz ich prawidłowy montaż, który zapewnia 90% poprawnego działania stolarki budowlanej.

To nie okna, a prawidłowy montaż, który polega na tym aby obciążenia sił fizycznych działających na okno, przenieść w sposób prawidłowy na ścianę nośną i fundament budynku, jest wyznacznikiem długoletniego, bezawaryjnego działania stolarki. 

Monteria - zaufaj specjalistom.