Ładowanie...

Poradnik Inwestora

Strona główna / Poradnik Inwestora / Okna balkonowe ze słupkiem - stałym czy ruchomym?

Opublikowano 2024-04-17

Okna balkonowe ze słupkiem - stałym czy ruchomym?


Zacznijmy od tego, jaka jest różnica między słupkiem stałym, a ruchomym. Ruchomy słupek to nic innego jak ruchomy element konstrukcji okna, który jest trwale połączony tylko z jednym skrzydłem. W praktyce oznacza to, że otwierając klamką skrzydło czynne dopiero uzyskujemy dostęp do skrzydła biernego, które otwieramy dźwigienką. Po otwarciu obu skrzydeł nie mamy żadnego elementu konstrukcyjnego, dzięki czemu uzyskujemy szerokie światło przejścia.

Słupek stały jest elementarną składową okna. Jest na stałe połączony z ościeżnicą okna, dzieląc ją na dwie połówki. Oba skrzydła posiadają klamki i otwierają się niezależnie od siebie. W momencie otworzenia obu skrzydeł, pośrodku konstrukcji zostaje słupek stały, który zmniejsza światło przejścia.

Najpopularniejsze jednak są słupki stałe z uwagi na wzmocnienie konstrukcji stolarki. Dzięki stałemu przymocowaniu do ramy okna, nadają całej konstrukcji sztywności, dzięki czemu jest mniej podatna na działanie silnego wiatru lub próby włamania. Również dzięki dokładniejszemu doszczelnieniu, okno ze słupkiem stałym posiada lepsze właściwości akustyczne oraz minimalizuje infiltrację wody i powietrza.

W przypadku wyboru konstrukcji w dużej mierze jest to kwestia funkcjonalności. Dlaczego więc zdecydować się na okna z ruchomym słupkiem? Otóż ważną zaletą ruchomego słupka jest światło otworu, które jest bardzo pożądane w oknach balkonowych. Po otworzeniu obu skrzydeł balkonu powstaje szerokie, wygodne wyjście na taras. Ułatwia to przechodzenie, a w razie potrzeby wnoszenia mebli. Jeśli jednak nie zależy nam na szerokości przejścia, wybierzmy tradycyjny balkon ze słupkiem stałym.