Ładowanie...

Poradnik Inwestora

Strona główna / Poradnik Inwestora / Znaczenie poszerzeń okiennych

Opublikowano 2024-06-15

Znaczenie poszerzeń okiennych


Zacznijmy od tego czym są poszerzenia okienne? To nic innego jak systemy profili okiennych, które w prosty sposób łączą się z ramami ościeżnic okiennych. Dzięki takim połączeniom możemy manewrować z wymiarami szerokości całkowitej jak i wysokości całkowitej konstrukcji oraz zastosować je tak, aby były przedłużeniem i wsparciem dla drzwi balkonowych lub HST lub staną się elementem niezbędnym do montażu rolet zewnętrznych.

Chcielibyśmy skupić się na poszerzeniach, które łączymy w części progowej okien. Wyobraźmy sobie sytuacje, kiedy chcemy zamontować okna, a nie mamy jeszcze docelowego poziomu posadzki. Montaż okien bez zastosowania poszerzeń w niewykończonych otworach zwykle kończy się tym, że progowa część okna nie jest połączona mechanicznie z murem budynku, a ciężar całej konstrukcji okiennej przenoszony jest na mur za pośrednictwem elementów podporowych. W praktyce wygląda to tak, że na wielu budowach możemy zobaczyć okna, które
„wiszą” w powietrzu albo są punktowo podpierane przez przypadkowe cegiełki albo deski.

Konsekwencją takiego montażu jest zazwyczaj przedwczesne i trwałe odkształcenie progowych części ram ościeżnicy okiennej. Naruszenie konstrukcji wpływa na ograniczenie, a nawet całkowitą utratę właściwości funkcjonalnych okna.

Prawidłowy pomiar pozwala uniknąć takich sytuacji. W czasie oględzin należy przewidzieć konieczność zastosowania odpowiedniego układu profili poszerzających. Dzięki zamocowaniu poszerzeń do progowej części okna, szerokość szczeliny dylatacyjnej na całym obwodzie okna będzie zgodna z wymaganiami, okno zostanie odpowiednio połączone z murem, a obciążenie zostanie przeniesione na konstrukcję budynku. Dzięki prawidłowemu montażowi nasze okna będą służyć nam przez wiele lat z gwarancją prawidłowego funkcjonowania.